Sprawozdanie merytoryczne

Działalność fundacji w roku 2024

 

1. Międzynarodowy projekt „Moda i Trendy” 2022/2023

1. Międzynarodowy projekt "Moda i Trendy"

Z okazji rozpoczęcia nowego etapu w działalności Fundacji GERMANITAS jako Centrum Współpracy Międzynarodowej, zaplanowaliśmy międzynarodowy pokaz mody, zorganizowany przez studio MyEvents, prowadzone przez Katarzynę Stefanow z Berlina. Prezentowane kolekcje pochodziły od dziesięciu projektantów z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Pokaz był jednocześnie inauguracją projektu Moda i Trendy,  realizowanego we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym POLIGLOCI, w ramach Katedry Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projektowi towarzyszył panel dyskusyjny badaczy z Polski, Niemiec i Ukrainy, którzy zaprezentowali trendy w swoich dyscyplinach, takich jak transport, ekologia, prawo, historia sztuki, językoznawstwo czy socjologia. Wśród publiczności pokazu znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych i uniwersyteckich, a także polscy i niemieccy politycy. W kolejnych etapach projekt był kontynuowany we współpracy z Muzeum Okręgowym, Rzeszowskim Centrum Integracji oraz IOM

 

 

 

https://www.ur.edu.pl/pl/uniwersytet/aktualnosci/interdyscyplinarne-seminarium-naukowe-moda-i-trendy-2022,39755
https://www.ur.edu.pl/pl/uniwersytet/aktualnosci/podpisanie-porozumienia-o-wspolpracy-pomiedzy-muzeum-okregowym-w-rzeszowie-a-uniwersytetem-rzeszowskim

2. Wizyta dzieci z Konotopu

W dniu 9.12.2022 dwóch przedstawicieli naszego personelu wzięło udział w spotkaniu World for Ukraine (W4UK) na lotnisku w Rzeszowie, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem Konotopu i postanowiliśmy zorganizować ferie zimowe dla dzieci z tego dotkniętego wojną miasta. Od 20 do 21 lutego 2023 r. odwiedziliła nas grupa 40 dzieci z Konotopu (plus 7 osób personelu pomocniczego). Środki na ten cel pochodziły z prywatnej zbiórki naszych polskich i niemieckich przyjaciół (członków Tandemu, patrz punkt 5 poniżej), upamiętniającej zmarłego niemieckiego przyjaciela, który był wielkim orędownikiem przyjaźni polsko-niemiecko-ukraińskiej. Aby przywieźć tu dzieci, poprosiliśmy o zaproszenie Miasto Rzeszów. Grupa odwiedziła nie tylko Rzeszów, ale także Kraków, Przemyśl i Jarosław. Wolontariusze z wielu organizacji, m.in. z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zapewnili im warsztaty i zabawy.

 

Wizyta była jednym z powodów, dla których nasz burmistrz pomyślał o Konotopie jako kolejnym ukraińskim mieście partnerskim Rzeszowa.

3. "Sprawny senior to bezpieczny senior"

Opis projektu: Zajęcia dla seniorów – „Sprawny senior to bezpieczny senior”.

Prowadzenie wykładów na temat cyberbezpieczeństwa – 20 uczestników.
Zajęcia z tańca tradycyjnego i fitness – 20 uczestników

4. CHABER RZESZOWSKI

Opis projektu: Chaber Rzeszowski – kreacja i promocja nowego symbolu Rzeszowa Zadanie publiczne „Chaber Rzeszowski” – zadanie z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Projekt „Chaber Rzeszowski” składał się z kilku kompleksowych działań.

 

Celem projektu było stworzenie nowego symbolu Rzeszowa w oparciu o wzornictwo regionalne. W wyniku kwerendy w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie wybrano chaber jako element dekoracyjny charakterystyczny dla tradycyjnego stroju rzeszowskiego. Na tej podstawie opracowano znak „Rzeszowski Chaber” i wdrożono wieloetapową promocję znaku jako nowego symbolu Rzeszowa. Głównym etapem projektu był pokaz mody inspirowany chabrem autorstwa rodzimej projektantki Basi Olearki. Wydarzenie poprzedziły warsztaty „Kwiaty na jedwabiu”, polegające na stworzeniu kolorowej tkaniny na szal, chustę lub apaszkę z motywami kwiatowymi w różnych technikach malowania na jedwabiu. Warsztaty odbyły się 5 sierpnia w sali konferencyjnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Prace powstałe w wyniku warsztatów zostały wyeksponowane na okolicznościowej prezentacji w muzealnym refektarzu i zestawione z oryginalnymi zabytkowymi szalami z motywami kwiatowymi. Kolejna część wydarzenia miała miejsce 19 sierpnia w Muzeum Okręgowym – była to premiera utworu literackiego o rzeszowskim chabrze autorstwa uznanej poetki i pisarki Krystyny Lenkowskiej oraz wykład i prezentacja skupiająca się na motywie chabra ukazanym w kontekście historycznym. Wyświetlony został również film promocyjno-informacyjny „Chaber Rzeszowski”. Następnie na głównym deptaku Rzeszowa przy ul. 3 Maja odbył się pokaz mody Basi Olearki prezentujący kolekcję „Chaber Rzeszowski”. Motyw Chabra Rzeszowskiego i kolekcja stworzona w jego duchu była już pokazywana poza projektem na ogólnopolskim Forum Rad Kobiet w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, na Fashion Week w Mediolanie oraz podczas otwarcia połączenia lotniczego Rzeszów-Mediolan.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Rzeszowa i IOM oraz przy współpracy studentów ze Studenckiego Koła Lingwistycznego POLIGLOCI. Planowane są kolejne edycje projektu.

https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/2023/08/11/chaber-rzeszowski/
https://biznesistyl.pl/lifestyle/chaber-rzeszowski-pokaz-mody-basi-olearki.html